Co je Pearl Index - a proč jsou kondomy dobré!
Pokud se zajímáte o antikoncepci a její účinnost, dříve či později narazíte na Pearl Index. Zjistěte, co tento ukazatel znamená, jak se počítá a co je Pearlův index kondomů zde!
Co je Pearlův index?
Pearlův index je měřítkem bezpečnosti antikoncepce. Čím nižší je Pearl Index, tím lépe antikoncepční metoda funguje.
Konkrétně Pearl Index udává, kolik ze 100 žen do jednoho roku otěhotní, přestože používaly určitý antikoncepční prostředek.
Jak se Pearlův index vypočítává?
Pearlův index lze vypočítat podle následujícího vzorce:
((počet těhotenství x 12 měsíců) x 100) / (počet žen x měsíce užívání).
Pearlův index 2 by tedy znamenal, že v jednom roce otěhotněly 2 ze 100 žen, přestože používaly antikoncepci.
Hodnota se však obvykle extrapoluje pouze na 100 žen a 1 rok, aniž by se studie za toto období skutečně zúčastnilo tolik žen (viz příklad výpočtu).
Příklad výpočtu Pearlova indexu: 85 žen testuje novou antikoncepční pilulku po dobu 6 měsíců. Navzdory užívání pilulky otěhotní 1 žena.
= ((1 těhotenství x 12 měsíců) x 100) / (85 žen x 6 měsíců užívání) = 1200 / 510 = 2,35
To znamená, že nová pilulka by měla Pearlův index 2,35.
Extrapolováno, 2,35 ze 100 žen by otěhotnělo během jednoho roku, pokud by užívaly novou antikoncepční pilulku.
Odkud pochází Pearlův index?
Pearlův index vymyslel již ve 30. letech 20. století americký statistik Raymond Pearl a pojmenoval jej po sobě. Cílem bylo vyvinout jednoduchou metodu měření účinnosti antikoncepce.
Jak spolehlivý je Pearlův index?
Pearlův index je praktické měřítko pro povrchní porovnání antikoncepční ochrany různých antikoncepčních prostředků. Nemělo by se na něj však slepě spoléhat, protože důležité faktory, které mají na plodnost velký vliv, jsou v něm zohledněny jen stěží nebo vůbec.
V Pearlově indexu nejsou zohledněny:
- Věk žen (plodnost klesá s rostoucím věkem).
- Obecně platí, že individuální, geneticky podmíněná plodnost
- životní návyky žen (např. strava, kouření).
- Sexuální aktivita/frekvence pohlavního styku
- Nemoci nebo léky
Teoreticky by výrobce antikoncepce mohl provést studii Pearl Index a umožnit účast pouze ženám, které vedou sexuálně abstinentní život, tj. které vůbec nemají pohlavní styk.
Pearlův index by pak samozřejmě byl roven 0, protože žádná žena by během jeho studie neotěhotněla. Svou antikoncepci pak může inzerovat se skvělým výsledkem, ačkoli ten je ve skutečnosti zfalšovaný.
Je třeba si také uvědomit, že Pearlův index měří pouze ochranu před početím. Nezohledňuje, zda a do jaké míry příslušná antikoncepce chrání také před pohlavně přenosnými chorobami.
Kondom je jediná antikoncepce, která chrání před pohlavně přenosnými chorobami - a to bez hormonů!
Kondom má Pearlův index 2 až 12 v závislosti na tom, zda dochází k chybám při aplikaci.
Tipy pro správné používání kondomů
Proč je kondom stále všestranným pomocníkem, pokud jde o antikoncepci: Na rozdíl od pilulky, nitroděložního tělíska a dalších chrání kondom také před pohlavně přenosnými chorobami, jako je HIV a kapavka. Proto by se kondomu nemělo upouštět, zejména při náhodných známostech a sexu na jednu noc. Kondomy však mají své výhody i v dlouhodobých partnerských a partnerských vztazích: Není třeba používat hormonální antikoncepci, která může způsobovat závažné vedlejší účinky, jako jsou poruchy krvácení, nevolnost, trombóza a deprese.
Při správné velikosti kondomu ho téměř necítíte.
Proč se mnoho lidí stále obejde bez kondomů? Zejména muži si často stěžují na ztrátu citlivosti nebo jim kondom vadí. Ve většině případů se však jednoduše používá špatná velikost kondomu, a proto kondom sklouzne, štípe nebo dokonce svírá.
Se správnou velikostí kondomu vše sedí: kondom na penisu a tím i pocit při sexu. Zde zjistíte, jakou velikost kondomu potřebujete, a pořídíte si ideální kondom MISTER SIZE, například v praktické zkušební sadě.